Jak je to s povinností vozit helmu na kole v oblíbených letních destinacích Čechů?

Zahraniční dopravní policisté umí být nekompromisní a z výše pokut za nedodržování místních pravidel jdou někteří do mdlob. My samozřejmě doporučujeme vozit helmu vždy a všude, zákony a pravidla v jednotlivých destinacích jsou ale benevolentnější. Kde je přilba povinná, kde jen doporučená a kde její nošení vůbec neřeší?
Jak je to s povinností vozit helmu na kole v oblíbených letních destinacích Čechů?

Jak je to s povinností vozit helmu na kole v oblíbených letních destinacích Čechů?

Helma a top dovolenkové destinace Čechů

Jízda bez helmy znamená především riziko zdravotní, ale tam, kde je povinná, i riziko finanční. Za prvé vám policie může napařit pokutu, za druhé vám pojišťovna v případě nehody odmítne proplatit léčebné výlohy. A ty mohou při vážnějších poraněních šplhat do astronomických výšin.

Uvedené údaje vychází ze seznamu zveřejněném na oficiálních stránkách Evropské komise. Informace však mají výhradně charakter dokumentačního nástroje a Evropská komise nepřebírá žádnou odpovědnost za jejich obsah nebo jejich přesnost. Proto doporučujeme, pokud plánujete zahraniční dovolenou s koly, informujte se ještě před odjezdem na ambasádě cílové země, jak je to u nich s nošením přileb.

Helma a její účinnost při nehodách

Hlava je při nehodách tím nejzranitelnějším místem a z medicínského hlediska už asi nikdo nepochybuje o tom, že helma na kole dokáže zachránit život. I statistiky dopravních nehod mluví jasně ve prospěch nošení přileb. Cyklisté kteří nosí přilbu, podstupují 19x menší riziko úmrtí než ti, kteří ji nepoužívají.

Jeden z tuzemských výzkumných projektů, zaměřených na používání cyklistických přileb, analyzoval 119 cyklistů, kteří byli v průběhu let 1995-2013 usmrceni ve dvou krajích ČR. Studie došla k závěru, že 37 % cyklistů dopravní nehody mohlo přežít, kdyby použili cyklistické přilby.

Nechceme tvrdit, že vás přilba při pádu 100% ochrání, každopádně ale dokáže následky nárazů zmírnit. Proto cyklistickou helmu nasazujeme vždy a všude.

Článek vznikl s přispěním serveru Mojekolo.cz

Zpět