Novinky

03/06/2024

Světový den jízdního kola: Bezpečnost na prvním místě

V pondělí 3. června se pod záštitou OSN koná již šestý ročník Světového dne jízdního kola. Významný den připomíná důležitost, všestrannost a hlavně ekologičnost tohoto dopravního prostředku. Zároveň je to den příležitosti ke zopakování si základních bezpečnostních pravidel městské i sportovní cyklistiky. Jedním z nich je i v posledních letech stále častěji diskutované téma denního svícení. I proto maloobchodní cyklistická síť Mojekolo realizuje projekt Zapni světlo.

28/05/2024

Cyklistická přilba může dítěti zachránit život. Pokud je správně vybraná a…

Rodiče se často dopouštějí chyb při pořizování cyklistických přileb pro své děti. Jednou z nich je nevyhovující velikost. Malé cyklisty na bezpečnosti ohrožují třeba i čepice nebo spletené copánky pod přilbou. Novou přilbu je třeba koupit nejen když z ní dítě vyroste, ale také po každém pádu. Blikačka pak zvyšuje bezpečnost dítěte. Na chyby upozorňuje nové video projektu Na kole jen s přilbou.

06/05/2024

Reportáž o projektu v pořadu Události na České televizi

Na silnicích výrazně roste počet nehod elektrokol a elektrokoloběžek. Drtivá většina jezdců se přitom nechrání použitím helmy, na což má upozornit nová kampaň. Tým silniční bezpečnosti, horská služba a dopravní policisté budou v rámci víc než osmdesáti společných akcí motivovat cyklisty a jezdce na koloběžkách k dodržování bezpečnostních zásad při jízdě ve městech i v přírodě.

30/04/2024

Projekt Na kole jen s přilbou letos rozšíří komunikační kampaň směrem k rodinám

Chránit zdraví a snížit nehodovost cyklistů pomůže 14. ročník kampaně Na kole jen s přilbou. Projekt se i v letošním roce bude držet přímočaré komunikaci prostřednictvím výrazných piktogramů a sloganů, připravujeme materiál mladého bezpečného cyklisty a desítky akcí v terénu. Stejně jako v předchozích letech bude Tým silniční bezpečnosti vyjíždět za cyklisty s Policií České republiky i Horskou službou.

22/03/2024

Pomalu startujeme 14. sezónu projektu

Jaro je tu, nevykukují jen petrklíče, ale také první cyklisté. A tak i my se chystáme vstoupit do 14. ročníku projektu Na kole jen s přilbou. Čeká nás společně s Vámi opět nabitý rok plný cyklohlídek s Horskou službou ČR a Policií ČR, dalších samostatných akcí. Opět na Vás tento rok bude čekat soutěž o hodnotné ceny, která je už nyní dostupná na webovém portálu. Náš tým lektorů se na vás bude celý víkend těšit v pavilonech PVA v Letňanech na veletrhu For Bikes 2024.

08/12/2023

Závěrečná zpráva projektu Na kole jen s přilbou

Projekt Na kole jen s přilbou má za sebou 13. ročník.

02/11/2023

Vidět a být viděn! Ostatní účastníci silničního provozu mohou cyklisty snadno…

Přestože teploty už v některých oblastech klesají pod 10°C přes den, pro mnohé cyklistická sezóna neskončila. Spolu s posunem času, kdy se dříve stmívá, a nejen v nadcházejících sychravých dnech by měli mít cyklisté na paměti především svou vlastní bezpečnost. Mezi základní zásady bezpečného pohybu v provozu patří v tomto období viditelnost.

05/09/2023

Nevraživost mezi řidiči, chodci a elektrokoloběžkáři by mohla zmírnit jasná…

Cyklisté na silnicích vyvolávají u řidičů agresivitu a to přesto, že více než polovina motoristů jsou zároveň cyklisty. Nevraživost vzbuzují také uživatelé elektrokoloběžek. Nejen u motoristů, ale také u chodců. Pomohla by legislativní změna, která by podle Týmu silniční bezpečnosti měla vzejít z Ministerstva dopravy ČR. V některých evropských státech uživatelé elektrokoloběžek už vlastní pravidla mají.

04/09/2023

Anketa ke zlepšení bezpečnosti cyklistů

Dovolte nám prosím pár jednoduchých otázek, které nám pomohou zlepšit náš projekt a tím i bezpečnost cyklistů na našich silnicích.

01/08/2023

Veřejnost často netuší, jak se liší vyhrazené jízdní pruhy pro cyklisty

V roce 2001, s příchodem nového zákona o pozemních komunikacích, začala éra „malování“ jízdních pruhů pro cyklisty. Přestože je jich několik druhů, jasná pravidla v souvislosti se silničním provozem dostala až o patnáct let později. Pro každý pruh platí jiná pravidla, ale dosud jen málokterý cyklista i řidič zná rozdíly mezi nimi. Autoškoly nyní řeší jak začlenit výuku cyklistické infrastruktury do kurzů. Stále ale platí, že se na silnicích vyplatí ohleduplnost, respekt a tolerance.

14/07/2023

Alkohol za řídítky stále častý prohřešek

Policisté loni vyšetřovali 2834 nehod, které zapříčinili cyklisté, což v celkovém počtu znamená 65 procent všech nehod s účastí cyklistů. Alkohol hrál roli u 819 zaviněných nehod. Cyklisté pod vlivem alkoholu byli viníky v 782 případech. V 550 případech bylo jezdcům naměřeno více než 1,51 promile.

18/06/2023

Den s přilbou - AUTOMATICKY

Kolo, cyklistika, sport, jízda. Také tato slova v letní sezóně často skloňujete? Nezapomeňte, že ke kolu i koloběžce patří helma – AUTOMATICKY.

12/05/2023

Horská služba zasahovala vloni v letní sezóně u bezmála 6 000 úrazů. Výrazný…

Fenoménem českých hor se stala v posledních letech cyklistika. Někteří ale podceňují povinnou výbavu i ochranné pomůcky a přeceňují vlastní schopnosti. I proto v letní sezoně zasahuje Horská služba ČR u stovek úrazů. Ty nejvážnější jsou po nárazu do překážky a často se neobejdou bez poranění hlavy i páteře. Předejít nejen těmto úrazům pomáhá i letos projekt „Na kole jen s přilbou.“

24/04/2023

Specifické piktogramy a přímočará sdělení. Projekt Na kole jen letos rozšířil…

V uplynulém roce stoupl počet dopravních nehod cyklistů. Ochránit jejich zdraví a snížit nehodovost cyklistů pomůže 13. ročník kampaně Na kole jen s přilbou. Projekt letos zvolil přímočarou komunikaci prostřednictvím výrazných piktogramů, připravujeme metodiku bezpečného cyklisty a desítky akcí v terénu. Stejně jako v uplynulých letech bude Tým silniční bezpečnosti vyjíždět za cyklisty s Policií České republiky i Horskou službou.

06/04/2023

Jak si připravit kolo na sezonu v 5 krocích

Počasí se sice mění jako figurky na orloji, ale pro nás cyklisty už se blýská na lepší časy. Než vás první jarní slunce vyláká ven a poprvé šlápnete do pedálů, věnujte svému kolu trochu péče, ať vás může celou sezónu zase spolehlivě vozit.